After School Programs

Activity Meeting
Dates
Meeting Times Room / Location Contact
Kiker Voyager Daily
after school
3:00-6:00 Cafeteria Nicole Dean
512-841-3613
Sharon Peltzman
512-841-3605
Kiker Crew Daily
after school
3:00-6:30 Cafeteria Run by the CC Child
Development Center
512-288-9792
Bits, Bytes & Bots Tuesday
1/17 – 3/7
3/21 – 5/9
3:05-5:05 Portable 11A Matilda O’Connor
512-415-4120
Chess Club Monday
2/6 – 4/3
2:45-4:15 Faulkner
Hall
Cameron Tucker
903-880-8656
Girls on the Run Tues. / Thurs.
2/20 – 5/5
3:00-4:15 Portable Gym Alicia Henderson
(512-914-9056)
Emilie Smith
(512-785-6013)
Golf Monday
1/30 – 3/6
3/27 – 5/1
2:50-3:50 Blacktop between
Faulkner Hall &
2nd grade portables
Aaron Bergman
512-767-5566
Hello World
(Google)
Monday
1/10 – 5/23
3:00-5:15 Bueno Rm. 603
Hall Rm. 604
Kiker Keynotes Mon. & Tues. 3:00-3:45 Music
Room
Mr. Jones
Mad Science Monday
2/6 – 3/27
4/3 – 5/8
3:00-4:00 Portable 3B
Dean
Adrianna Hagan
512-892-1143
Wednesday
2/8 – 3/22
3/29 – 5/3
3:00-4:00 Room 608
Talley
Adrianna Hagan
512-892-1143
Math Olympiad Thursday
9/8 – 3/9
4:30-5:30
5:30-6:30
Faulkner Hall Meenaa Gopalsamy
512-905-2042
Piano Wed. & Thurs. 3:10-3:40
3:50-4:40
4:50-5:40
Room 105 – Music Cheryl Waggoner
512-825-8229
Smart Cookies Wednesday
1/18 – 3/8
3/22 – 5/24
3:00-4:15 Portable 11A Candace Avila
512-565-7274
Snapology Tuesday
1/24 – 2/28
3:00-4:30 Room 102
Cardenas
Kristi Katanick
512-368-9090
Spanish Thursday
3/9 – 5/4
3:00-4:10 Portable 11A Claudia Sumano
512-695-0105
Sticky Fingers Wednesday
12/7-2/22
3:00-4:15 Room 500 – Swint Ariel Nierenberg
978-314-1637
Tennis Monday
1/23-2/27
4:30-5:30 Gym Casey Kreis
512-659-0377
Young Rembrandts Tuesday
1/17 – 3/7
3/28 – 5/16
3:00-4:00 Rm 500 – Art Cathy Greenlaw
512-795-4753
Yoga Tuesday
1/10 – 5/23
3:15-4:00 Music Portable Elisha Fontenot
512-567-5607

Xplor (pick-up at deck or walk)
5915 La Crosse Ave.
512-288-0061

Children’s Courtyard (pick-up at back)
William Cannon Location
512-891-6500

Country Home Learning (pick-up at back)
6900 William Cannon Dr.
512-288-8220

Flying Tigers Tae Kwon Do (pick-up at front)
5446 Hwy 290 W #103
512-496-5007

Austin Sports Academy (pick-up at front)
Brad O’Kelly / Bobby Eubank
512-383-9600 / 512-382-6952

Tae Kwon Do Plus (pick-up at front)
Amy English / Jacob Clabby
512-696-4209 / 858-205-2377

National Elite Gymnastics (pick-up at back)
7632 W. Hwy 71
512-288-9722

Primrose School (pick-up at back)
4920 Davis Lane
512-292-7792

South Austin Karate (pick-up at front)
10203 Old Manchaca Rd.
512-280-0611

Star Center Gymnastics (pick-up at front)
3100 Slaughter Ln. W
512-280-8532

The Art Garage (pick-up at front)
512-852-9900
Kelly & Matt – 512-992-8156

Imagination Learning (pick up at front)
Tony – 512-586-4335

Tx Powerhouse Athletics (pick-up at front)
Page Ellis
512-569-0844 / 512-426-1730

BAM (pick-up at front)
512-992-1546
Matt – 512-375-9138
Ms. Sage – 832-392-9295

Halo (pick-up at front)
Frank Munoz
512-963-2774

Upcoming Kiker Events

  • August 7, 2017 - August 18, 2017
    New Student Registration

  • August 17, 2017 - August 18, 2017
    Staff Planning & Prep

  • August 18, 2017
    Join the PTA & Buy Your 2017-18 Spirit Shirt!

  • August 18, 2017 @ 9:30 am - 10:30 am
    Kindergarten Playdate at Circle C Metro Park

  • August 18, 2017 @ 2:30 pm - 3:00 pm
    New Student Orientation

  • August 18, 2017 @ 3:00 pm - 5:00 pm
    Meet the Teacher

  • August 21, 2017
    First Day of Classes

  • August 28, 2017
    Back to School Night - Kindergarten

  • August 29, 2017
    Back to School Night - Pre-K, PPCD, 3rd, & 5th

  • August 31, 2017
    Back to School Night - 1st, 2nd, 4th, & SBLC

  • September 4, 2017
    Student & Staff Holiday - Labor Day